Turkusowy Team opis

              Witamy Cię radośnie 🙂

nasiono turkusoweZapewne jesteś ciekawa/y jak wygląda Turkusowy Team?
Nie wiemy, czy wcześniej spotkałaś/eś się w ogóle z takim terminem. Jeśli tak, to super:) jeśli nie, to z przyjemnością przybliżymy Ci w skrócie ideę Turkusowej Organizacji a tym samy wizję naszej Turkusowej Drużyny „PROJEKT NASIONO”.


Gdy po raz pierwszy zetknęliśmy się z tym pojęciem, byliśmy zauroczeni ideą Turkusu. Oczywiście nadal jesteśmy nią zafascynowani i dlatego postanowiliśmy, że „PROJEKT NASIONO” będzie skupiał ludzi, którym ta idea będzie tak samo bliska sercu, jak i nam.

„Tradycyjny piramidowy model zarządzania organizacją jest na tyle przestarzały, że firmy powinny z niego zrezygnować” – do takich wniosków doszedł Frederic Laloux, autor książki „Pracować inaczej”, który w świetny sposób opisuje historię organizacji z punktu widzenia rozwoju ludzkiej świadomości.

„Pracować inaczej” to według nas pozycja wyjątkowa, ponieważ otwiera oczy, uświadamia
i pokazuje prawdziwe firmy na całym świecie, które działają jako firmy turkusowe.
Dlatego też rekomendujemy ją ze szczerego serca i serdecznie zachęcamy Cię do jej lektury. Jesteśmy przekonani, że znajdziesz w niej mnóstwo inspiracji i pomysłów
a przede wszystkim uzyskasz niesamowitą wiedzę na temat turkusowych firm


„Praca przestaje być miejscem, które ma tylko dostarczyć środków do życia.
W pracy szukamy sensu, realizowania idei większej od nas samych. Stare metody zarządzania „za pomocą kija i marchewki” nie sprawdzają się, bo ich celem jest wymuszanie posłuszeństwa a nie wspieranie poczucia samorealizacji”
(fragment słowa wstępnego do polskiego wydania, Jacek Wiśniewski)

Wyobraź sobie firmę, która jest wolna od biurokracji, stresu, kłótni, rywalizacji i wypalenia zawodowego. Firmę, w której wszyscy są dla siebie życzliwi
i pomocni, a praca jest produktywna, sensowna i dająca wszystkim spełnienie.

Dla niektórych brzmi to jak utopia. Dla nas już samo czytanie założeń turkusowej firmy było balsamem na serce, ponieważ te założenia odpowiadają naszym WARTOŚCIOM ŻYCIOWYM.

A po lekturze książki widzimy już, że takie funkcjonowanie organizacji to nie utopia lecz fakty, które w książce są przedstawione czarno na białym.

Turkusowa firma bardziej jest „żywym organizmem” niż sztywną organizacją, a jej podstawowe założenia to przede wszystkim: samoorganizacja, wymienianie się rolami, całkowita odpowiedzialność, zaufanie, efektywna komunikacja
i wzajemny szacunek. 
Oczywiście to tylko przykładowe wartości w firmach turkusowych, ponieważ jest ich o wiele więcej.

Gdybyśmy mieli podsumować jednym zdaniem, co tak nas ujęło w idei turkusowych firm, to było by to zdanie, że w obecnych czasach turkusowa organizacja to najbardziej rozwinięta i efektywna forma współpracy między ludźmi.

Zatem – sięgnij po „Pracować inaczej” w formie papierowej lub posłuchaj audiobooka🙂

Gorąco polecamy również książkę pt. „Doktryna jakości – rzecz o turkusowej organizacji” Andrzeja Blikle, który jest popularyzatorem idei turkusowych organizacji. 

W internecie znajdziesz wiele ciekawych wywiadów oraz filmów
z wykładów Andrzeja Blikle. Warto również zajrzeć na jego stronę moznainaczej.com.pl

Idea Turkusowych Organizacji w 5 min.